Nagyon fontos, hogy a WIFI routert a megfelelő helyre helyezzük otthonunkban. Ha rossz helyre helyezi… …a WIFI sebessége a felére csökkenhet! Arról nem is beszélve, hogy a kapcsolat ugorhat, vagy egyáltalán nem is működhet.
Ha elkerüli ezeket a területeket, könnyen javíthatja internetkapcsolata teljesítményét és sebességét. Íme 6 hely, ahová semmiképpen ne helyezze el WIFI-routert.
1) Ne helyezze a WIFI routerét a ház egyik sarkába
Nagyon gyakran a ház egyik sarkában, a fal közelében helyezik el. Egyszerűen azért, mert ott van az internet aljzat a házban. Csábító, hogy a routert közvetlenül ott hagyjuk, ahová a kapcsolat érkezik. Így nem kell aggódnia az extra vezetékek miatt.
A probléma az, hogy ez valószínűleg nem optimális hely a WIFI-router számára. Ne feledje, hogy a routerek minden irányba küldik a jelet. Ha tehát a ház egyik sarkába helyezi a routert, a jel egy része kifelé megy! Tehát a semmiért pazarolja a WIFI-t. És hadd mondjam el rögtön. Ha a router a pincében van, szinte biztos lesznek kapcsolati problémái. A pince és a földszint között vastag a padló. Tehát ne számítson arra, hogy ilyen körülmények között jó jelet kap.
2) Ne helyezze a padlóra
Gyakran elkövetjük azt a hibát, hogy a WIFI routerünket a padlóra vagy annak közelébe helyezzük. Például egy alacsony bútordarabra. A valóságban a készüléket mindig olyan támaszra kell helyezni, amely képes függőlegesen tartani. A routerek hajlamosak lefelé sugározni a jeleket. Ezért a legjobb, ha a lefedettség optimalizálása érdekében a lehető legmagasabbra szereli a routert. Próbálja meg például egy polcra helyezni, vagy egy feltűnésmentes helyen a falhoz rögzíteni. Így a WIFI-hullámok kevesebb akadályba ütköznek.
3) Ne helyezze vastag fal vagy ablak közelébe
Kerülje azt is, hogy a WIFI-routerét vastag betonfalak közelébe helyezze. Ezek a falak gyakran nem engedik át a hullámokat. Mi több, ha ezeken a falakon vízvezetékek futnak keresztül, a jelek még nehezebben jutnak át. Ugyanez vonatkozik az ablakokra vagy bármilyen üvegből készült akadályra, például tükrökre. Az üveg a jelet visszaverődéssel blokkolja. Ugyanez vonatkozik a tükrökre is. Tehát mondjunk le arról az ötletről, hogy a routert az ablak közelébe helyezzük abban a hitben, hogy az jobban fogja venni a külső hullámokat…
4) Ne helyezze más elektromos készülék mellé
Egy másik hely, amit kerülni kell a router elhelyezésekor, az más elektromos készülékek mellett vagy mögött van. Gondolok itt a televíziókra, videojáték-konzolokra, számítógépekre, vezeték nélküli telefonalapokra stb. Ezek a készülékek interferenciát generálnak a router által kibocsátott jelbe. Az egyik olyan típusú elektronikus eszköz, amelyet valóban kerülni kell, a mikrohullámú sütő. Ezek erős jelet bocsátanak ki a 2,4 GHz-es sávban. Más szóval ugyanabban a vezeték nélküli sávban, amelyben az WIFI-je is működik!
5) Ne helyezze a WIFI-routerét egy szekrénybe
Erősen tanácsolom, hogy ne rejtse el egy bútorban. Ha a WIFI routert egy szekrénybe zárja, majd becsukja az ajtókat… …a jel a felére csökken! A jel nem tud megfelelően kijutni, és túl gyenge lesz a kielégítő kapcsolathoz. Azt is tudnia kell, hogy bizonyos anyagok befolyásolják a router WIFI hatótávolságát. Ez különösen igaz minden fémtartóra. És tudja, hogy miért? Mert a fém elnyeli a rádióhullámokat és a WIFI jelet. Ennek eredményeképpen, ha ilyen típusú felületre helyezi készülékét, számíthat arra, hogy a hálózat kissé lassú lesz. Tehát megvan: ha a routert egy szintén fémből készült bútordarabba zárja, akkor ez a tökéletes kombó. Garantáltan nem lesz térerő!
6) Ne helyezze a WIFI routert vízforrás közelébe!
Egy utolsó ajánlás, hogy kerülje az olyan vízforrásokat, mint a csövek, hűtőszekrények, radiátorok, akváriumok stb. A víz zavarja a jelátvitelt, és megakadályozza, hogy eszközei elérjék. És itt még a növény cserepekben lévő vízről is beszélek. Így van. Ha nagy lombozatú növényei vannak otthon, az zavarokat okozhat. Nem gondol rá, de az öntözővíz és a levelek nedvessége igazi akadályt jelenthet. Nem viccelek.
Hogyan helyezze el helyesen a router antennáit?
Egyes routerek egyáltalán nem rendelkeznek antennákkal, másoknak viszont akár nyolc is lehet. Ezek az antennák a jel irányítására szolgálnak. Ha a routernek 2 vagy több antennája van, ne helyezze mindet ugyanabba az irányba. Ellenkezőleg, győződjön meg róla, hogy derékszögben állnak egymással. Az egyiket vízszintesen, a másikat függőlegesen helyezze el. Vagy változtassa meg kissé az összes antenna helyzetét, hogy széles szögtartományt fedjen le. Ilyenkor minden antenna más-más irányban fog hullámot terjeszteni. Így az egész házra kiterjed a jel.
Hol a legjobb elhelyezni a WIFI routert otthon?
Amikor elektromos készülékeinket telepítjük, ritkán nézzük meg a használati utasítást… Pedig nagyon fontos tanácsokat tartalmaznak. Többek között arra vonatkozó tanácsokat is, hogy hová helyezzük el a routert a kapcsolat erősítése érdekében. Amikor kapcsolati problémáink vannak, (tévesen) azt gondoljuk, hogy a készülékkel van a baj. Ezután időt vesztegetünk arra, hogy felhívjuk a műszaki támogatást, hogy megoldjuk a problémát. Pedig 10-ből 9-szer a mi kezünkben van a megoldás! Mint mondtam, a WIFI kicsit olyan, mint a szél.
Amíg nem ütközik akadályba, addig fúj. Ha azonban egy vastag fal van, akkor megáll. Nos, ugyanez a helyzet a WIFI-vel is. Ha a megfelelő helyre helyezi a routert, akkor nincsenek kapcsolati problémák. A böngészés gyors és zavartalan. Ezért megspórolom a 150 oldalas kézikönyv elolvasásának fáradalmait azzal, hogy egyenesen megmondom, hova helyezze el a készüléket. A lehető legjobb hely a ház közepén, egy félig magasan lévő asztalon. Nyilvánvalóan ez az elhelyezés minden router esetében működik. Ezzel a tippel nincs szükség arra, hogy új WIFI-routert vásároljon.