Kert, Növény, Tippek

10 kertészeti titok a nagy, gyönyörű paradicsom könnyű termesztéséhez

Mit szólna hozzá, ha nagy, szép paradicsomokat ehetne a kertjéből? Ugye, hogy kedvet kapott hozzá? Különösen, amikor beköszönt a nyár! Szerencsére ezek a legjobb kertészek által tesztelt és jóváhagyott tippek megkönnyítik az életét, még akkor is, ha még kezdő. Képes lesz gyönyörű, lédús, ízletes paradicsomokat termeszteni anélkül, hogy órákat vagy fáradságot kellene ráfordítania.

Íme 10 kertész titka, hogy könnyedén termesszen nagy, ízletes paradicsomokat.

1) Válasszon világos, jól szellőző helyet

Ez a régi trükk elengedhetetlen, ha szép paradicsomokat szeretne. A növények között legyen egy bizonyos nagyságú hely. Ültesse el a paradicsomokat úgy, hogy minden egyes növény között körülbelül 70 cm távolságot hagyjon, hogy a levegő keringhessen közöttük. Ezt a távolságot be kell tartani, amikor a paradicsomot termesztünk. Ez biztosítja azt is, hogy a betegségek ne terjedjenek át növényről növényre a levelek érintésével. Így nincs szükség a kezelésükre! Azzal, hogy a paradicsomok között helyet hagyunk, a növények nyáron napi 10 órányi fényben részesülhetnek. D

2) Gyakorolja a vetésforgót

A gyümölcsöző zöldségeskert kulcsa, hogy minden évben váltogassuk a növényeket. Ültesse tehát a paradicsomot más helyre, mint az előző évben. Ez csökkenti a talajból terjedő betegségek, például a lisztharmat és a barna foltosság kockázatát.

3) Válasszon erős gyökerű növényeket

Amikor kiválasztja a zöldségeskertjébe ültetni kívánt paradicsompalántákat, ellenőrizze a gyökereik állapotát. Óvakodjon a szép zöld levelű, de erős, mély gyökerekkel nem rendelkező palántáktól. Az átültetés után ezek a paradicsompalánták sokkal hosszabb ideig fognak növekedni, és ezért kevésbé lesznek termőképesek.

4) Jól ássa el a szárakat

A paradicsompalántákat egészen az első levelekig fedje be földdel. Így az új gyökerek gyorsabban nőnek majd a száron. És minél több gyökér van, annál több paradicsom lesz.

5) 7 naponként alaposan öntözze meg

A paradicsomokat hetente egyszer, nyár derekán pedig 5 naponta bőségesen öntözze meg. Használjon olyan öntözőkannát, amelynek fúvókája jól elosztja a vizet. Készítsen egyfajta vályút a szár körül, hogy a víz bent maradjon. Ügyeljen arra, hogy közvetlenül a földet öntözze, ne a leveleket.

6) Ne vágja le a paradicsomnövényekről a hajtásokat

A paradicsompalánták gondozása is nagyon fontos. Annak ellenére, amit sok kertész hisz, nem szabad eltávolítani a paradicsompalántákról a hajtásokat. Hogy miért nem szabad? Mert ha hagyja őket növekedni, ezek a hajtások virágot és gyümölcsöt is fognak teremni. Igen, ezek a levelek között növő hajtások nem mások, mint másodlagos szárak. Nincs értelme visszavágni őket – ez időpocsékolás, és olyan sebet okoz, amelyen keresztül a betegségek terjedhetnek. Ha hagyja őket növekedni, megfelelő körülmények között akár meg is duplázhatja a paradicsomtermést. Ez a terméshozam növelésének természetes módja. Próbálja ki, és meglátja!

7) Használjon karókat, hogy megkönnyítse a paradicsom függőleges növekedését

A paradicsomnak karókra van szüksége a jó növekedéshez. Az 1,80 m magas karók nagyon jól működnek a legtöbb nagy paradicsomfajta esetében. Ügyeljen arra, hogy a karót a paradicsompalánták átültetése előtt helyezze a földbe. Ellenkező esetben azt kockáztatja, hogy a karó földbe verésével károsítja a gyökereket.

8) Komposzt hozzáadása a megfelelő időben

A természetes trágya megerősíti a növényeket. Válasszon szerves trágyát, vagy még jobb, ha házi készítésű trágyát. Amint látja, hogy az első gyümölcsök megérnek, ösztönözze növekedésüket azzal, hogy komposztot tesz a szár köré. Serkentse a termésképződést a szár felső leveleinek metszésével.

9) Három héttel később adjon hozzá új paradicsompalántákat

Három héttel az első paradicsompalánták kertjébe ültetése után adjon hozzá újabb növényeket. Így a termés eloszlik, és mindig lesz érett gyümölcse.

10) Szedje le a paradicsomot, amikor már teljesen megérett

Most már betakaríthatja és élvezheti a nagy, szép paradicsomokat. Fontos, hogy a megfelelő időben szedd le őket. A paradicsom akkor érett, ha elérte a megfelelő méretet és teljesen elszíneződött.