Eddig talán úgy gondolt a zuhanyzás alatti éneklésre, mint valami idegesítő dologra, amit csak a párja vagy egy másik családtag szokott csinálni.
Eljött azonban az idő, hogy megváltoztassa a véleményét erről. Ugyanis kiderült, hogy az éneklés, akár magában a zuhanyzóban, akár a lakás bármely más részén, pozitív hatással lehet az egészségre.
A nap bármely szakában énekelhet (lehetőleg ne éjszaka, ha társasházban lakik), de a reggeli vagy kora hajnali éneklésnek van a legnagyobb haszna.
Most nézzük meg közelebbről, hogy mit tehet egy egyszerű ének a zuhany alatt:
1) Enyhíti a stresszt
Énekelt már zuhanyzás közben, és utána észrevette, hogy javult a hangulata? Ez nem meglepő, hiszen az éneklés köztudottan csökkenti a stressz-szintet.
Alapvetően valahányszor megmozgatja a tüdejét, több oxigént lélegzik be a szervezetébe. Ennek eredményeképpen a stresszhormonok lebomlanak.
Ezt a technikát gyakran alkalmazzák különböző terapeuták, akik mélylégzési technikákat gyakorolnak a klienseikkel.
2) Csökkenti a vérnyomást
A kortizol az a hormon, amely a legszorosabban kapcsolódik a stresszhez. Ha túl sok van belőle a véráramban, a cukorszintje és a vérnyomása is megemelkedik.
Ezt azonban jó elkerülni, mert az emelkedett cukorszint és vérnyomás hozzájárul a gyulladások kialakulásához a szervezetben. Nos, a hosszú távú gyulladás aztán súlyos betegségekhez, többek között szívrohamhoz, stroke-hoz vagy cukorbetegséghez vezet.
Ennek elkerülése érdekében próbálja meg kordában tartani a kortizolszintjét, amiben az éneklés segíthet.
3) Erősíti az izmokat
Van egy technika, amit a profi énekesek rendszeresen végeznek. Ez a magas hangú éneklés vagy operai éneklés.
Ha képes rá, akkor a has- és hátizmait is erősítheti a segítségével.
A szomszédok valószínűleg nem lesznek tőle túlságosan elragadtatva, de remélhetőleg kibírják azt a pár percet.
4) Erősíti az immunitást
Mivel a fent említett módon csökken a stresszhormon kortizol szintje a vérében, az immunrendszere is jobban működik.
Ennek oka, hogy stressz alatt a szervezet igyekszik minimalizálni az energiafelhasználást, amit a történelmileg berögzült „harcolj vagy menekülj” ösztönre tartogat (küzdj az ellenséggel, vagy fuss az oroszlán elől).
5) Csökkenti a különböző fájdalmakat a testben
Az éneklés egyrészt nemcsak a kortizolt csökkenti, hanem hozzájárul a „boldogsághormonok”, a dopamin és az oxitocin felszabadulásához is.
Az eredmény aztán a testi fájdalmak csökkenése, mivel a boldogsághormonok csökkentik a fájdalomküszöböt. Ezért a korábban zavaró fájdalom hirtelen nem vonzza többé a figyelmet.
Ráadásul a testben lévő feszültség feloldása nemcsak a fájdalom szubjektív érzékelését csökkenti, hanem a fájdalom okát is megszünteti, ami gyakran maga a feszültség.
Végül
Az éneklés történelmileg az egyik legkorábbi forma volt, amellyel az emberek szórakoztatták magukat a múltban.
Bár egyesek számára idegesítő lehet, nem szabad, hogy visszatartsa attól, hogy időnként a zuhany alatt vagy más alkalmakkor hódoljon neki.
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.