Autó, Tippek

Nincs többé nyikorgó (és visító) ablaktörlő ezzel a trükkel

Ugye te is jártál már úgy, hogy egy esős délután elindulsz haza, bekapcsolod az ablaktörlőt, és… NYIK-NYIK-NYIK – az idegeiden játszik?
Na, nekem is volt ilyen nemrég.

Péntek este volt, fáradtan indultam haza a munkából. Már csak egy forró tea és egy film járt a fejemben, amikor az első kanyar után elkezdett visítani a bal oldali ablaktörlő. Olyan hangja volt, mint amikor a krétát végighúzod a táblán. Először csak szitkozódtam, aztán eszembe jutott Gyuri, a régi szerelőm mondata:

„Ha az ablaktörlő nyikorog, annak mindig oka van. Ne dobd ki egyből!”

És tényleg, másnap reggel nekiálltam, és pár egyszerű lépéssel megszüntettem a hangot. Elmesélem, mit csináltam, hátha neked is segít.

1. Tisztítsd meg az ablaktörlőt mosogatószerrel

A nyikorgás legtöbbször kosz miatt van.
Fogj egy tál meleg vizet, cseppents bele 5 csepp mosogatószert. Emeld fel az ablaktörlőket, és egy szivaccsal vagy papírtörlővel töröld át az egész lapátot – a gumit és a fémrészt is.
Nekem már ettől halkabb lett.

Tipp: ha még mindig visít, próbáld ki az ecetes áttörlést is – a makacs lerakódást is leszedi.

2. Ne felejtsd el a szélvédőt sem!

Sokan kihagyják, pedig ha az üveg zsíros vagy koszos, attól is tud csikorogni a lapát.
Én a jó öreg szódabikarbóna– ecet párost használom: filléres és sokáig tiszta marad tőle az üveg.

3. Puhítsd vissza a megkeményedett gumit

Ha a lapát gumija kemény, az olyan, mintha csizmában táncolnál parkettán – hangos és nem hatékony.
Egy kis 70%-os alkoholt vagy nagyon kevés WD-40-et tegyél egy papírtörlőre, és töröld át vele a gumit. Ettől újra rugalmasabb lesz.

4. Igazítsd meg a lapátot

Nálam ez volt a fő gond!
A lapát nem feküdt rá rendesen az üvegre, így csak az egyik széle húzta a vizet.
Óvatosan meghajlítottam egy kicsit, hogy jobban illeszkedjen a szélvédőhöz – és megszűnt a hang.

5. Nézd meg a rögzítőcsavart

Ha túl laza vagy túl szoros a csavar, az is okozhat zajt.
Pár mozdulattal beállíthatod a megfelelő feszességet.

6. Esővédő és autómosós viasz? Lehet, hogy ez a ludas

Ha sok esőtaszító folyadék vagy viasz kerül az üvegre, attól is visíthat a lapát.
Egy alapos lemosás segít helyrehozni.

7. Ha minden kötél szakad: cseréld ki a lapátokat

Van, amikor már nem éri meg javítani.
Ha repedt a gumi, nyomot hagy vagy hiába tisztítod, akkor ideje újat venni.
Átlagosan 9 havonta amúgy is cserélni kell.

Egy tanulságos apróság

Amikor először nyikorgott az ablaktörlőm, reflexből vettem volna újakat.
De pár filléres tisztítással, 15 perc munkával megoldottam a problémát.
Azóta esőben is csendben suhan, én pedig spóroltam vagy 6-7 ezer forintot.

A lényeg

Ne dobd ki egyből a nyikorgó ablaktörlőt.
Előbb adj neki egy kis törődést: tisztítsd, igazítsd, puhítsd.
Ha így sem jó, akkor jöhet a csere.
De hidd el, sokszor a gond csak egy kis kosz vagy rossz szög miatt van.

Te is tapasztaltad már ezt a bosszantó nyikorgást?
Próbáld ki ezeket a trükköket, mielőtt új lapátokat veszel – lehet, hogy pár forintból és egy kis türelemből megoldódik a gond!