Amióta a mosogatógép az életünk részévé vált, a napi rutinunk már nem ugyanaz. Reggeltől estig életmentő, és egyértelműen nem tudunk meglenni nélküle. A mosogatógép egy értékes társ, amivel nagyon óvatosan kell bánni. Lustaságból, hogy ne koszoljuk össze a kezünket, úgy tekintünk rá, mint egy mindenesre, amely mindent és mindenkit el tud mosogatni. Jegyezze meg, hogy néhány használati tárgy egyáltalán nem oda való! Fennáll annak a veszélye, hogy idő előtt tönkremennek, vagy akár a készülék is megsérülhet. Íme azok a tárgyak, amelyeket soha ne tegyen a mosogatógépbe.
Honnan tudhatom, hogy egy edény mosogatógépben mosható-e?
Ez egy jó kérdés, és a válasz nagyon egyszerű. Mindössze annyit kell tennie, hogy megnézi a tárgyak címkéjét. Amikor kicsomagolja az evőeszközöket, nézze meg a gyártó utasításait. Tehát vagy egy tányér vagy egy pohár formájú szimbólumot fog látni, amelynek a tetején vízcseppek vannak, vagy a címkén egyenesen az áll, hogy a tárgy „mosogatógépben mosható”. Vegye figyelembe, hogy az edényeken és serpenyőkön néha a fogantyúba van gravírozva a szimbólum. Természetesen, ha elfelejtette ellenőrizni, és már nincs meg a csomagolás, a legjobb, ha körbekérdez, hogy biztosan ne kövessen el hibát!
Mely edények nem mosogathatók a mosogatógépben?
Lehet, hogy ezt már tudta, de mindig jól jön egy emlékeztető: a porcelánpoharakat, evőeszközöket és tányérokat (különösen a díszes mintájúakat) mindig kézzel kell elmosogatni. A mosogatógép magas hőmérséklete valószínűleg károsítja vagy elszínezi őket. Ugyanez vonatkozik az ezüst evőeszközökre is. Ideálisabb, ha kézzel mossuk őket, mivel a gép idővel megváltoztathatja a fényüket. Vigyázzon a befőttes üvegekkel: ha újra szeretné használni őket, és ezért el akarja mosni, ne felejtse el eltávolítani a címkét, mielőtt beteszi őket a gépbe. A címke könnyen leoldódhat, utat találhat a szűrőkbe, és a végén károsíthatja a mosogatógépet.
Hasonlóképpen tegyen óvintézkedéseket a fokhagymapréssel vagy -reszelővel kapcsolatban is, mivel még a kis maradékok is károsíthatják a mosogatógép egyes részeit. Ezeket is kézzel, sós vízzel keverve kell elmosni. Mi a helyzet az öntöttvas edényekkel? Sajnálom, hogy csalódást kell okoznom, de ezeket is tanácsos kézzel mosogatni. A magas hőmérséklet miatt gyakran kell rozsdával számolni, és ezek az edények gyorsan elveszíthetik tapadásmentes patinájukat. Végezetül pedig aranyszabály, hogy soha ne tegyen fából készült tárgyakat vagy kristálypoharakat a mosogatógépbe. Miért ne? Egyrészt a fa magába szívja a mosószert (ami végül a főzés alatt álló ételekbe kerül!), másrészt a kristály olyan törékeny, hogy a túl forró vízzel érintkezve könnyen összetörhet.