Egészség

Tévhitek a magas vérnyomásról, amelyek az életébe kerülhetnek

A magas vérnyomás vagy hipertónia a világ népességének közel felénél fordul elő, és csak minden negyedik embernél van ellenőrzés alatt. A magas vérnyomás károsítja az ereket, rontja a vér és az oxigén áramlását a szívbe és más szervekbe, ami súlyos következményekhez, többek között szívrohamhoz és agyvérzéshez vezethet.

Sokan nem törődnek a vérnyomásukkal, normálisnak tartják, ha emelkedett, és rendszeresen megfigyelhető fejfájás és gyengeség. Ha azonban ezt az állapotot nem kezelik időben, az életébe kerülhet. Íme néhány mítosz a magas vérnyomással kapcsolatban, amelyekben bízva azt hiszi, hogy mindent kézben tart.

1) A magas vérnyomás 140/90 feletti értékek

Régebben magas vérnyomásnak tekintették azt, amely meghaladja a 140/90 higanyoszlop millimétert. A modern orvostudományban azonban már 130/80-as értéknek számít az emelkedett érték, és akkor veszélyes, ha a kórtörténetben szív- és érrendszeri betegség szerepel, vagy nagy a stroke vagy a szívroham kockázata.

Az optimális értékek 120/70-től, a normális értékek pedig 130/80-ig terjednek. Ha a nyomásmérés után azt látja, hogy az értékek átlépték a felső határt, érdemes orvoshoz fordulni. Egyébként mindkét érték fontos, és ha például 120/90-es értéket mutat, az sem normális.

2) A magas vérnyomás jelei nyilvánvalóak

Az ebbe a mítoszba vetett hit sokakat tönkretett. Azt hisszük, hogy ha nincs fejfájás, szédülés, légszomj és egyéb tünet, az azt jelenti, hogy a nyomás olyan, mint az űrhajósoké. A valóságban azonban a magas vérnyomás tünetmentes is lehet. A fent leírt és egyéb, a betegséget kísérő tünetek életveszélyes értékeknél jelentkeznek.

Enyhén emelkedett nyomás esetén előfordulhat, hogy nem is érzi, legfeljebb egy kis gyengeséget érez. De az ilyen nyomás nem kevésbé veszélyes, mert hosszú időn keresztül észrevétlenül károsítja az ereket. A megoldás egyszerű: rendszeresen mérje a vérnyomását.

3) Ha nem sózza túlságosan az ételt, a vérnyomása normális lesz

A sok só fogyasztása az egyik legfőbb vérnyomásnövelő tényező. És sokan azt gondolják, hogy ha nem sózzák tovább az ételüket, akkor megmenekülnek a magas vérnyomástól. De nem így lesz.

Még akkor is, ha nem sózunk többé minden ételt, amit elkészítünk, a készételekben, különösen a konzervekben, a sajtokban és az olyan rágcsálnivalókban, mint a chipsek, sok só van. Ha csak készételeket eszik, akkor messze túllépi a WHO által ajánlott normát – legfeljebb napi öt gramm sót.

Ha csökkenti a készételek mennyiségét az étrendjében, és gyümölcsöt, zöldséget, valamint alacsony zsírtartalmú tejtermékeket ad hozzá, 8-14 ponttal csökkentheti a vérnyomását.

4) A kávé növelheti a vérnyomást

A magas vérnyomással kapcsolatos tévhitek, amelyek az életedbe kerülhetnek

Amikor alacsony a vérnyomásunk, azonnal rohanunk, hogy főzzünk magunknak egy csésze erős kávét, mert azt hisszük, hogy ez az ital segít megemelni azt. És mivel ez így van, akkor magas vérnyomásban éppen ellenkezőleg, kerülni kell a kávét, és más italokat lehet fogyasztani tetszés szerint. A tanulmányok azonban azt mutatják, hogy a kávé mérsékelt mennyiségben nem befolyásolja a vérnyomást, ezért ésszerű keretek között fogyasztható. Az itallal való visszaélés viszont növeli a vérnyomást.

Ez a tévhit annyiban káros, hogy az emberek csak a kávét tartják veszélyesnek a vérnyomásra, megfeledkezve a többi italról. A vérnyomásra gyakorolt negatív hatás igazi bűnösének az alkohol számít. Rendszeres fogyasztása esetén a vérnyomás több ponttal is emelkedhet.

5) Ha fiatal, nem kell aggódnia a magas vérnyomás miatt

Igen, ez a betegség az idősebbeknél gyakoribb, de a környezeti ártalmak, a magas só- és zsírbevitel és más tényezők miatt gyorsan fiatalodik. Emiatt a fiatal fiúk és lányok körében egyre több a szívinfarktus és a stroke, és ez a probléma már a tinédzsereknél is kezd megjelenni, különösen, ha elhízottak, főleg gyorséttermi ételeket esznek és mozgásszegény életmódot folytatnak.

Nem szabad azt gondolni, hogy ha 20 éves, akkor a vérnyomása normális. Érdemes már fiatalon is rendszeresen ellenőrizni, különösen, ha hajlamos a szív- és érrendszeri betegségekre.

6) Ha a családjában előfordult már magas vérnyomás, akkor biztosan közéjük tartozik

Ez egy gyakori tévhit. Igen, igaz, hogy a magas vérnyomás jelenléte a rokonoknál öröklődhet, de nem lehet mindent a véletlenre bízni, azt gondolva, hogy ha sorsszerű, akkor semmit sem kell tenni.

A megfelelő életmód nemcsak a magas vérnyomás kockázatának csökkentésében segít, még hajlam esetén is, hanem annak teljes kiküszöbölésében. Az egészséges táplálkozás követése, a testsúly normális keretek között tartása, a rendszeres testmozgás, a stressz csökkentése és az elegendő alvás segíthet. A testsúly normalizálása például 5-20 ponttal csökkentheti a vérnyomást, a napi 30 perces testmozgás pedig további 4-9 ponttal.

7) Ha már írtak fel vérnyomáscsökkentő kezelést, már biztonságban van

Sok magas vérnyomásban szenvedő ember azt hiszi, hogy mivel gyógyszert írtak fel neki a magas vérnyomásra, a szívroham vagy a stroke kockázata teljesen megszűnik. Ez azonban nem igaz, különösen akkor nem, ha az illető figyelmen kívül hagy más előírásokat, nevezetesen az egészséges életmódot.

Az orvosok szerint a gyógyszeres kezelés fontos, de az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás ugyanilyen fontos. Ha a gyógyszeres kezelést egészséges életmóddal kombinálja, még a magas vérnyomásra hajlamos személynek is normális határértékeken belül lesz a vérnyomása.

8) Ha a gyógyszeres kezelés után csökken a vérnyomása, abbahagyhatja a gyógyszeres kezelést

Sajnálatos módon, de a magas vérnyomás krónikus állapot, amely egész életében végigkíséri az embert. És a betegség ellen felírt gyógyszerek nem gyógyítják meg, hanem csak a normális értékeket állítják vissza, de csak a vételük idejére. Ha abbahagyja a gyógyszer szedését a nyomás újra emelkedni kezd. Ezért, ha magas a vérnyomása, és időszakosan leveri, akkor az erős ingadozások miatt még veszélyesebb lehet a szervezetre, negatívan befolyásolva a szívet és az ereket.

Az orvos által felírt gyógyszereket rendszeresen és megszakítás nélkül kell szedni, kivéve persze, ha ennek jó oka van (például mellékhatások miatt). Ilyen esetben az orvosnak megfelelőbb kezelést kell választania.

Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.