Egészség

Hogyan segít az aromaterápia? Hatásai támogathatják a hagyományos kezelési módszereket

Az illatok pozitív hatásait bizonyára mindannyian jól ismerjük. Az aromaterápia évezredek óta létezik, és még ma sem biztos, hogy olyan módszer, amelyet el kellene felejteni. Igaz, hogy a modern orvoslással kombinálva számos nagyszerű előnye származhat belőle.

Hogyan működik az aromaterápia?

Az aromaterápiát gyógyító eljárásként alkalmazzák belélegezendő illatanyagok felhasználásával, de masszázsok vagy fürdők során is. Az alternatív gyógyászat egyik módszere, ami miatt kissé ellentmondásos kezelési eszköz, de mindig attól függ, hogyan és mire használjuk. Ha másra nem is, az aromaterápia remek módja lehet a hangulat javításának a hűvös estéken, de egyéb előnyöket is fel tud mutatni, amelyek sokszor tudományos vizsgálatokon alapulnak.

Az aromaterápia használatának eredete több ezer évre nyúlik vissza, az ókori Egyiptomba, Kínába, majd a későbbi reneszánsz Európába. Az aromaolajok használata az Aryuveda, azaz a hagyományos indiai gyógyászat része is.

Hogyan kell alkalmazni az aromaterápiát?

Az illatanyagok alkalmazásának két alapvető módja van:

Belégzés – a levegőben eloszlatott illatösszetevők belélegzése. Az illatok belégzésének ez a módja elősegítheti a relaxációt, de egyes olajtípusok enyhe fertőtlenítő és nyákoldó hatással is bírhatnak. Általánosságban elmondható, hogy az inhalálás hasznos a szaglórendszer stimulálására, és az agy mentális és fizikai egészségének számos aspektusára hatással van.

Helyileg, a bőrön történő alkalmazás – ez szintén az aromaterápia egyik nagyon népszerű formája, amely magában foglalja például az illatos fürdőket, masszázsokat vagy pakolásokat. Megtartja az inhalálás fent említett előnyeit, de a bőrön való alkalmazás helyén tökéletesen működhet, így például az irritációt is szabályozhatja.

Az aromaterápia előnyei

Stressz, szorongás vagy depresszió enyhítése

Az illóolajok inhalálása képes közvetlenül a limbikus rendszerre hatni, amely az érzelmek megéléséért felelős. Számos ezzel kapcsolatos tanulmány megerősítette, hogy az érzelmek és az érzések szorosan kapcsolódnak az illatok érzékeléséhez, különösen azért, mert a legtöbb ember a különböző illatokhoz gyakran társít korábbi – akár pozitív, akár negatív – élményeket. Ha tehát egy bizonyos illathoz kellemes érzelmek társulnak, az aromaterápia segíthet csökkenteni a feszültséget vagy a stresszt, mert visszahozza ezeket az érzéseket.

Segít az alvási problémákon

Az álmatlanságnak sokféle oka lehet, és ha régóta fennáll, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Az egyik leggyakoribb probléma azonban a túlzott stressz, amelynek megszelídítésében az aromaterápia segíthet. A beszámolók szerint az aromaterápia általában az enyhe alvászavarokkal küzdő betegek esetében a leghatékonyabb. Konkrétan levendula-, valeriána- vagy jázmin tartalmú illóolajokat használtak.

A PMS-ben szenvedő nők segítése

A statisztikák szerint a menstruáló nők akár fele is rendszeresen tapasztalja a kellemetlen PMS-tüneteket. Ezek közé tartozik a hasi, mell- vagy fejfájás, görcsök, pattanások, szorongás, feszültség és energiahiány. Számos tanulmány szerint a kiválasztott illóolajokkal végzett aromaterápia enyhítheti ezeket a kellemetlen menstruációs tüneteket. Különösen a narancsvirág, a rózsa, a kamilla vagy a geránium.

Fájdalomcsillapítás

Kiderült, hogy az illóolajokkal végzett aromaterápia a fájdalom szubjektív érzékelésére is hatással lehet. A legnagyobb hatást a krónikus fájdalmak, például a hát-, nyak- vagy térdfájdalom esetében tapasztalták. Az ilyen típusú problémákra a levendula vagy az eukaliptusz illóolaj hat a legjobban.

Mely illatoknak van a legjobb hatása?

Bazsalikom – a tanulmányok szerint nagyszerű kiegészítő kezelés lehet a migrén gyakoriságának és a fájdalomérzet csökkentésére.

Levendula – elsősorban relaxáció kiváltására és a depresszió terápiájának támogatására használják. Azonban alvászavarok esetén is segíthet.

Eukaliptusz – mivel meglehetősen intenzív és csípős illata van, gyakran társítják a dugult orr és a megfázás gyomlálásához. Ez antimikrobiális és vírusellenes hatásainak is köszönhető.

Rozmaring – segít megnyugtatni az egész testet és enyhíteni a stresszt. Emellett egyes tanulmányok szerint a memóriára és az agyműködésre is pozitív hatással lehet.

Teafa – ideális bőrápolásra, különösen kisebb horzsolások, sérülések vagy pattanások kezelésére.

Szantálfa – segít a stresszoldás és a relaxáció igényének kielégítésében. Bizonyos bőrbetegségek esetén hozzájárulhat a bőr gyógyulásához is.

Vannak-e kockázatai az aromaterápiának?

Az illóolajok esetében fontos megjegyezni, hogy az illóolajokat használat előtt mindig fel kell hígítani. Ha például aromaterápiás üvegcsét használ, akkor az aromaterápiás üveg vízzel töltött „tálkájába” mindössze 3-5 csepp elegendő. A bőrön történő helyi alkalmazáshoz legfeljebb 3%-os koncentrációjú oldatot ajánlott használni, a magasabb koncentráció teljesen nemkívánatos reakciókat és irritációt okozhat.

Mielőtt először használna egy ismeretlen illóolajat, próbálja ki egy kis bőrfelületen, hogy nem allergiás-e az összetevőkre. Tipikus irritáló olajok lehetnek a kömény, a fahéj, az oregánó, a kakukkfű, a menta, a citromfű, a kámfor vagy a mentol.