Egészség

Megfázás: klasszikus gyógymódok és nagymamai tanácsok. Egy világos útmutató arról, hogyan szabaduljunk meg tőle

A megfázás bármikor lecsaphat, függetlenül attól, hogy milyen évszak van. Ahhoz, hogy megbirkózzon vele, ismernie kell az összes kezelési lehetőséget. Ezért hoztunk egy útmutatót arról, hogyan birkózzon meg a megfázással a klasszikus gyógymódok, gyógynövények és nagymamai tanácsok segítségével.

A nátha egy gyakori vírusos betegség. Leggyakrabban a felső légutak és a torok enyhe fertőzésével jár. Nem súlyos, bár a magasabb láz és egyéb tünetek miatt gyakran annak tűnhet.

Megfázás tünetei

A megfázás tünetei egy-három nappal azután jelentkeznek, hogy esetleg kapcsolatba került a vírussal. A betegség lefolyása egyénenként eltérő. A megfázás alapvető tünetei a következők:

  • orrdugulás, orrfolyás és tüsszögés.
  • torokfájás
  • száraz és irritáló köhögés
  • fáradtság
  • ízületi fájdalom és elnehezülés az egész testben
  • fejfájás
  • megemelkedett hőmérséklet

A megfázás kezelése

A nátha ellen nincs védőoltás. A kezelés a gyógyszertárakban általánosan kapható influenza, megfázás és köhögés elleni gyógyszerekkel történik. A korai gyógyszeres kezelés csökkenti a kezelési napok számát és a betegség környező szervekre való átterjedésének kockázatát. Megfázás és vírusok esetén paracetamol, acetilszalicilsav, ibuprofén stb. tartalmú gyógyszereket használnak.

Nagymamai tanácsok

Mi használ megfázás esetén

Megfázás ellen bevált recept a kamillatea. A kamilla gyulladáscsökkentő hatású, ha kissé lehűtve mézzel édesítjük, fertőtlenítő hatása fokozódik. Nemcsak ivásra, hanem inhalálásra is kiváló. Az erős kamilla főzetet még forrón tegyük egy tálba, hajtsuk rá a fejünket egy törölközővel letakarva, és inhaláljuk be. Gyönyörűen ellazítja az orrmelléküregeket.

Torokfájásra

Torokfájásra a már említett mézes kamillatea segít, akárcsak a zsályatea.

Köhögés esetén

Köhögésre ideális a tavasszal szedett és szárított gyermekláncfűbőll készült tea (ne essünk kétségbe, a gyógyszertárakban is kapható). Megkönnyíti a köhögést és csökkenti a gyulladást. Ízesítheti mézzel és citrommal.

A hagymalé mézzel szintén nagyon hasznos. Vágjon fel egy hagymát, dörzsölje be mézzel, és várjon néhány órát, amíg levet ereszt, amit aztán naponta háromszor egy kanállal fogyasszon. A méznek köszönhetően még a gyerekek számára is ízletes, és gyorsan hat.

Láz esetén

A bodza természetes gyógynövény a láz csökkentésére. A virágaiból készült tea sok vitamint is tartalmaz. Öntse le forró vízzel, és hagyja ázni körülbelül 10 percig, majd szűrje le.

Egyéb kipróbált és bevált régimódi tippek

Az utóbbi évek slágere a gyömbértea, amely felmelegíti a szervezetet, és számos gyógyító anyagot tartalmaz. Elsősorban illóolajokat, de számos vitamint, például A-, B1-, B2-, C-, E-vitamint, valamint ásványi anyagokat, például nátriumot, magnéziumot, foszfort, kalciumot, vasat és káliumot is tartalmaz. A gyömbért apróra vágva készítjük el, vagy ha a forróbb és hatékonyabb változatot kedveljük, akkor lereszeljük, és kb. 90 °C-os forró vízzel öntjük le. Természetesen mézzel édesítsük.

Egy másik ajánlott, de csak felnőtteknek alkalmas gyógymód a medvetej. Melegítsünk fel 200 ml tejet, adjunk hozzá egy feles rumot és 2 evőkanál mézet. Pozitívuma, hogy felmelegít, de általában az alkohol nem alkalmas gyógyításra, mivel csökkenti az immunitást.

Ínyenceknek való recept a mézes torma. Kisebb adagokban remekül működik megelőzésként. Nagyobb adagokban betegség esetén is alkalmas, mivel a torma természetes antibiotikum. Hámozza meg és reszelje finomra a friss tormagyökeret. Ezután keverje össze körülbelül ugyanennyi mézzel. A betegség lefolyásától függően egy-egy teáskanálnyit vegyen be belőle a nap folyamán (3-5 alkalommal).

A megfázás lehetséges szövődményei

Ha a vírusok vagy baktériumok elérik a dobhártyát, akut középfülgyulladás léphet fel. A nátha az arra hajlamos embereknél asztmás rohamot vált ki, és ha nem kezelik, arcüreggyulladáshoz vagy más másodlagos fertőzésekhez, például torokgyulladáshoz, tüdőgyulladáshoz vagy hörghuruthoz vezethet.

Megelőzés

Mint minden vírusfertőzés esetében, a következőkre van szüksége:

  • gyakori kézmosás.
  • a tárgyak és személyes tárgyak, különösen a mobiltelefonok fertőtlenítése.
  • papírzsebkendők használata tüsszentéskor is, és azonnali eldobásuk.
  • kerülje a láthatóan beteg embereket
  • táplálkozzon egészségesen, igyon sokat és aludjon többet.
  • szedjen immunerősítő étrend-kiegészítőket, például multivitaminokat, különösen C-vitamint és béta-karotint

Mikor menjen orvoshoz

Ha több mint egy hete nem érzi jól magát, tartósan megfázott, torokfájós vagy tartósan magas láza van, keresse fel orvosát. Vagy ha a láz meghaladja a 38,5 °C-ot, és 24 óránál tovább tart. Ez súlyosabb betegség, például influenza, vesegyulladás vagy tüdőgyulladás lehet. Az állapota tehát nemcsak vírusos, hanem bakteriális eredetű, és antibiotikummal kell kezelni.