Egészség

Ez a fő oka a súlygyarapodásnak, a hajhullásnak és a fáradtságnak!

A hormonok nagyon fontos szerepet játszanak szervezetünk működésében! Olyan apró anyagok, amelyek gyorsan mozognak a véráramunkban, és segítik a test szerveit és szöveteit abban, hogy elvégezzék funkcióikat. A hormonok egyensúlya elengedhetetlen az egész szervezet egészségéhez. Sajnos a hormonháztartás egyensúlyhiánya nagyon gyakori, különösen a nőknél.

Ismerje meg azt a kilenc jelet, amelyek hormonegyensúlyhiányra figyelmeztetnek. Hiszen ez a súlygyarapodás, a hajhullás és a fáradtság vezető oka!

1) Állandó súlygyarapodás

Ha folyamatosan hízik, az nem feltétlenül jelenti azt, hogy rosszul táplálkozik, hiszen a plusz kilók is lehetnek az egyik jele annak, hogy hormonális egyensúlyhiányban szenved.

A „stresszhormont”, a kortizolt a mellékvesék választják ki. Amikor ennek a hormonnak a termelése megnő, akár stressz, akár más ok miatt, súlygyarapodás figyelhető meg.

A kortizol fokozott termelése a véráramba jutó inzulin mennyiségének növekedését serkenti. Ez hatással lehet a vércukorszintre, ami gyakran fokozott éhségérzethez és étvágyhoz vezet. Megállapították, hogy a megnövekedett kortizolszint a „mérgező zsír” felhalmozódásához vezethet a hasi területen. Ez növeli a szív- és érrendszeri betegségek és a stroke kockázatát.

2) Hajhullás

Régebben úgy gondolták, hogy a hajhullás fő oka a tesztoszteron hormon. Ma már azonban tudjuk, hogy a fő bűnös a dihidrotesztoszteron vagy DHT.

Egy egészséges férfi kis mennyiségű DHT-t termel, de ez a hormon nem lehet jelen egy egészséges nő szervezetében. Ezért egy nőnél még nagyon alacsony DHT-szint jelenléte is elég ahhoz, hogy hajhullást okozzon. Hajhullás férfiaknál is előfordul, ha a DHT szintje a szervezetben megnő.

3) Erős izzadás

Ez egy másik jele a hormonális egyensúlyhiánynak. A nők a menopauza idején gyakran tapasztalnak hőhullámokat és az izzadás a hormonális változások jele. Az éjszakai izzadás szintén gyakori a hormonális egyensúlyhiányban szenvedőknél.

Nőknél és férfiaknál az endokrin rendszer problémáinak eredménye lehet, amelyek zavarják az olyan hormonok termelését, mint a szerotonin.

4) Ízületi fájdalom és fáradtságérzet

Az ízületi fájdalom és a túlzott fáradtság a hormonális egyensúlyhiány jelei, különösen akkor, ha minőségi az alvása, de még így is fáradtnak és fájdalmasnak érzi az ízületeit és az izmait, amikor felébred. Ez ismét a „stresszhormonnal” hozható összefüggésbe. A kortizol a harcra vagy menekülésre való állandó készenléti állapothoz vezet, ami stresszhelyzetekben gyakran előfordul.

Ha a stressz túl gyakran van jelen, az állandó fáradtságérzetet okozhat. Krónikus stressz esetén az emberek gyakran tapasztalnak mellékvesefáradtságot, ami a magas kortizolszint következménye.

Emellett a fáradtságérzetet egy másik hormonális probléma is okozhatja, amely akkor jelentkezik, ha a pajzsmirigyhormon (TSH) szintje meglehetősen magas.

Ez akkor fordulhat elő, ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, ez az úgynevezett pajzsmirigy-alulműködés.

5) Édesség utáni sóvárgás

Az édesség utáni erős vágy, az édességevés, szintén a hormonális egyensúlyhiány jele lehet, amit a pajzsmirigy okozhat. Ez a pajzsmirigy-alulműködés következménye, amikor a mirigyek alulműködnek, vagyis lassan működnek. A mellékvese túlterheltsége is okozhatja az édesség utáni vágyat. A szervezet pedig növeli az adrenalin és a „stresszhormon”, a kortizol termelését.

6) Rossz hangulat

Állandó rossz hangulat, ingerlékenység, szorongás és depresszió esetén a pajzsmirigy lehet az ok – a TTG fokozott termelése.

7) Álmatlanság és alvászavar

A menopauzán áteső nők gyakran szenvednek álmatlanságtól vagy alvászavaroktól. Ennek oka az erős hormonális aktivitás. Az alváshiány 10 hormon termelését befolyásolhatja, amelyek hatással vannak az étvágyra, a termékenységre, a szív egészségére és a mentális egészségre.

Az ösztrogén hormon – egyensúlyát a rendszeres alvás tartja fenn. Hiánya, amely a menopauza tünete, a nőknél az álmatlanság egyik fő oka. Férfiaknál a tesztoszteronhiány gyakran vezet alvászavarhoz.

8) Emésztési problémák

Három hormon egyensúlyhiánya emésztési problémákhoz vezethet. Ezek a gasztrin, a szekretin és a kolecisztokinin néven ismert hormonok. Segítenek serkenteni az emésztési folyamatot, és segítenek az ételt egyszerű molekulákká alakítani, amelyek könnyen felszívódnak a véráramba.

Ezek annak a jelei, hogy a szervezetedben hormonális egyensúlyhiány lehet. Ahogy fentebb említettük, ha ezek közül egy vagy több is fennáll, ajánlott orvoshoz fordulni a pontosabb diagnózis érdekében.

Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.