Egészség

Mit mondhatnak a körmei az egészségéről

A körmök gyakran jelzik a szervezetben fellépő működési zavarokat, amelyeket jobb, ha nem hagyunk figyelmen kívül. Cikkünkben azokat a jeleket nézzük meg, amelyeknél először is érdemes riadót fújni.

A körmök védik az ujjbegyeket a sérülésektől, segítenek a kis tárgyak megtartásában, javítják az érintés pontosságát, kezünk díszeként szolgálnak. A körmök megjelenésével kapcsolatos esztétikai elégedetlenség és az olyan tünetek, mint a fájdalom és a lüktetés a leggyakoribb okok, amelyek miatt orvoshoz fordulunk a körömlemez megbetegedéseivel kapcsolatban.

A körömlemezek átlagosan 6 hónapig változnak teljesen egy személynél a kezeken és 12 hónapig a lábakon (a nagylábujjak körmei még lassabban nőnek – 18 hónapig). A köröm növekedése lelassul az életkorral, valamint érrendszeri betegségek, sérülések, autoimmun betegségek, bizonyos gyógyszerek szedése esetén.

Milyen külső jelek jelezhetik tehát a körmökön, hogy nincs minden rendben a szervezetével?

Törékeny körmök

A köröm szabad szélének törékenysége mellett általában a körömlemez tompasága és érdessége is jelentkezik. A köröm széle leválhat, akár hiányosan is – mintha a felső réteget levágták volna. Ez a rendellenesség leggyakrabban nőket érint, gyakrabban 50 éves kor után. Az előfordulási gyakoriság átlagosan 20%-os minden korosztályban, férfiaknál és nőknél egyaránt.
A törékeny körmök okai általában a körömmátrix nem megfelelő fehérjeellátásában, valamint a körömlemez zsírveszteségében rejlenek (például lakkoldószerek hatására, vagy vízzel, mosószerekkel való gyakori érintkezésekor).

A törékeny körmök számos betegségben előfordulnak: öregedés, terhesség, alopecia, ekcéma, vörös lapos tetvek, vashiány, endokrin betegségek, érrendszeri betegségek stb. esetén. Ebben az esetben fontos a kiváltó ok megszüntetése, ha betegségről van szó, valamint nagyobb figyelmet kell fordítani a kézhigiéniára – korlátozni kell a folyadékokkal, oldószerekkel, tisztítószerekkel, traumás eszközökkel való érintkezést stb.

A leggyakrabban előírt étrend-kiegészítő erre az állapotra a biotin.

A köröm felhasadása

Ez a jelenség általában a köröm sejtek közötti kötéstényezőinek megszakadása mögött áll, ami a vízzel, vegyszerekkel való gyakori érintkezés, vagy trauma miatt következik be. A probléma legtöbbször gondosabb kézhigiéniával oldható meg.

Vízszintes köröm barázdálódás (Beau-vonalak)

A köröm mátrixában bekövetkező átmeneti növekedési leállás miatt fordulhat elő, általában trauma, gyulladás, valamint számos gyógyszer (pl. rákos kemoterápia vagy retinoidok használata), bélrendszeri vírusos megbetegedések után.

Körömgödrök

A körmön megjelenő sok gödröcske (pitting) megjelenését a köröm nem megfelelő (hol túlzott, hol elégtelen) keratinizációja okozza. Szinte mindig pikkelysömörre utal.

Az összes köröm disztrófiája

Ez lényegében a fent tárgyalt tünetek összevisszasága, de az összes körmöt érinti – és ez a legfontosabb. Általában gyermekeket és serdülőket érint, és pikkelysömörrel, vörös lapos lichen planusszal, fészkes alopeciával és ekcémával társul. Ez az állapot nem igényel kezelést, néhány év alatt magától elmúlik.

UTÓIRAT:

Ahhoz, hogy az orvos helyesen tudja megállapítani a körmök állapotát, fontos, hogy megfelelően felkészüljön az orvosi vizsgálatra. Először is vigye magával az összes eszközt, amelyet a körmei kezeléséhez használ, valamint az összes körömápolási terméket, beleértve a lakkot is. Ha szalonszolgáltatást vesz igénybe, kérje meg a műkörmösét, hogy mutasson fényképeket az általa használt termékek címkéjéről, beleértve azok összetételét is. Természetesen keze és lába körömlemezeit a látogatás előtt meg kell tisztítani minden lakkozástól.

Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.