Egészség

Piros bőrkinövés: veszélyes vagy ártalmatlan?

Lehet, hogy nemrégiben apró piros foltokat fedezett fel a bőrén. Korábban nem voltak ott, és fogalma sincs, hogyan alakulhattak ki, vagy hogy potenciálisan veszélyesek lehetnek-e. Bizonyára sokan átélték már ezt a forgatókönyvet. Minden bőrkinövés bizonyára nagyon kellemetlen, és még inkább, amikor állandóan azt halljuk magunk körül, hogy milyen nagy a bőrrák kockázata. Magától értetődik, hogy azonnal a legrosszabbra gondolunk. Vajon helyénvaló aggódni ezek miatt a piros anyajegyek miatt?

Miről van szó?

Ezeket angiomáknak hívják. Az orvosi gyakorlatban általában nyirok- vagy vérerekből álló jóindulatú képződményeknek nevezik őket. Az élet folyamán keletkezhetnek, ezért nem ritka, hogy új anyajegyet fedezünk fel. 7 éves korig el is tűnhetnek a bőrről, de ezt követően általában megmaradnak, és csak kis mértékben változhat a méretük. Az orvosok szerint alapvetően a keringési vagy nyirokrendszer működési zavaráról van szó.

Egy ilyen anyajegy valóban ijesztően nézhet ki – de a szakértők szerint semmiképpen sem kell pánikba esni. Ezek a piros pöttyök ugyanis nem jelentenek különösebb egészségügyi kockázatot az emberre nézve, és ha esztétikai szempontból nem zavarnak, akkor alapvetően figyelmen kívül hagyhatjuk. Az ilyen képződmények kialakulására való hajlam többnyire veleszületett – tehát egyeseknél vannak, másoknál egyszerűen nincsenek.

Milyen típusú angiómák vannak?

Ezeknek a kis piros pöttyöknek is több típusa létezik. Osztályozásuk olyan tényezőkön alapul, mint a megjelenés, a testen való elhelyezkedés és a kialakulásuk oka. Ezért általában a következőképpen különböztetjük meg a vörös anyajegyeket:

  • szabálytalan, kiemelkedő
  • az előzőhöz hasonló, de pirosabb
  • úgy néz ki, mint apró erek hálózata, amelyek meglehetősen lapos tárgyat alkotnak, de elágazóbbak és nagyobb területet fednek le
  • a vörös anyajegyek leggyakoribb formája, amely egy egyszerű lapos pont

A vörös foltok a test különböző részein fordulhatnak elő. Leggyakrabban azonban a nyakon, a száj körül és az ágyékon jelennek meg. De gyakoriak a karokon és a mellkason is.

Megszabadulhatunk a piros bőrkinövésektől?

Egyértelmű, hogy a piros bőrkinövések aligha tekinthetők szépnek. Épp ellenkezőleg, sokan valóban csúnyának találják őket, és szeretnének végleg megszabadulni tőlük. Azonban nem csak a megjelenésről van szó – az anyajegyek könnyen fennakadhatnak a ruházaton, és irritációt okozhatnak, vagy akár vérezhetnek is. Ebben az esetben jobb, ha eltávolíttatjuk őket. Az ismételt sérülések csak irritálhatják az anyajegyet további növekedésbe, vagy komplikációk léphetnek fel. A modern orvostudomány számos lehetőséget kínál arra, hogy megszabaduljunk ezektől a csúnya anyajegyektől.

Először is alkalmazható a sebészi eltávolítás, de ez könnyen hegeket hagyhat. Emiatt ez a módszer általában nem alkalmazható az arcra. A test többi részén azonban nagyon is megfelelő, mivel az eltávolítás gyors, és a gyógyulás is nagyon könnyű. Egy másik módszer a lézer használata. Az eljárás mindössze néhány másodpercet vesz igénybe, és nagyon apró, alig látható hegeket hagy maga után, így a lézer könnyen alkalmazható az arcon vagy a test látható részein. Nagyobb, nagy heget hagyó elváltozások esetén a kémiai marás is alkalmazható, amely szintén sikeresen eltávolítja azokat, de kényelmetlen, fájdalmas és közel sem olyan kíméletes a testhez.

Bízik a természetes orvoslásban?

Sokan inkább a természethez fordulnak segítségért, mint az orvoshoz. Ön is kipróbálhatja a hagyományos népi módszereket ezen anyajegyek eltávolítására. Ezeket azonban csak olyan kis anyajegyeken alkalmazza, amelyek nem véreznek, nem gyulladtak be és nem fájdalmasak. A nagy, mélyen a bőrbe hatoló angiomák esetében a saját érdekében forduljon szakemberhez. A legnépszerűbb és leghatékonyabb házi gyógymódok közé tartozik a méz, a ricinusolaj, teafaolaj, almaecet, a hagyma, a retek és a gyermekláncfűgyökér.

Két otthoni recept:

Teafaolaj: A teafaolaj egy erős antibakteriális, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító illóolaj, amely segíthet csökkenteni az angiómák méretét és színét. A teafaolajat hígítani kell egy hordozóolajjal, mint például a kókuszolaj vagy az olívaolaj, mielőtt felvinné az angiómára. Egy csepp teafaolajat keverjen el öt csepp hordozóolajjal, és óvatosan masszírozza be az érintett területre naponta kétszer. Ne használja a teafaolajat, ha allergiás vagy érzékeny rá, vagy ha terhes és szoptat.

Almaecet: Az almaecet egy másik természetes szer, amely segíthet az angiómák eltávolításában. Az almaecet savas tulajdonságai miatt segíthet feloldani a bőrön lévő felesleges vért, és így halványítani az angiómát. Az almaecetet egy vattapamacsra csepegtesse, és óvatosan nyomja az angiómára legalább 10 percig. Ismételje meg ezt a kezelést naponta egyszer vagy kétszer, amíg nem látja a kívánt eredményt. Ne használja az almaecetet, ha a bőre sérült vagy irritált, vagy ha allergiás vagy érzékeny rá.