Egészség

5 mérgező textília, amelyek károsítják az egészséget, és mire cseréljük le őket

Meleg pulóverek vagy könnyű ruhák, kedvenc sportleggingsünk vagy alakformáló ruháink – oly sok dolog körülöttünk szintetikus anyagokból készül. Bár jól néznek ki és kényelmesek, veszélyesek lehetnek a bőrünkre és általános egészségünkre.

A kellemetlen szagú izzadástól kezdve a kiütéseken át a hányingerig, vagy valami még rosszabbig. A szintetikus anyagokban található vegyi anyagok nem a legjobb társak a bőrünk számára.

Közelebbről is megnéztük ezt a témát, és kiderítettük, hogy az olyan anyagok, mint a poliészter, a műselyem (viszkóz; rayon) és a spandex (Európában inkább elasztán vagy lycra néven ismert) mit tehetnek az egészségünkkel.

1) Poliészter

A poliészter az egyik legnépszerűbb és legszélesebb körben használt szintetikus szövet. Bár természetes összetevőkkel, például pamuttal is készülhet, hogy megakadályozza a zsugorodást és a szakadást, mégis káros lehet a bőrre.

Ha poliésztert visel, a bőre nehezebben lélegzik. Ráadásul a testhőmérséklet emelkedése elősegíti, hogy vegyi anyagok szabaduljanak fel ebből a szövetből, amelyek később felszívódnak a bőrébe.

Ez számos problémát és irritációt okozhat, például kiütéseket, viszketést, bőrpírt, ekcémát és bőrgyulladást. Ezért jobb, ha kerüljük a poliésztert a ruházatunkban és az ágyneműnkben is.

2) Rayon (viszkóz)

A rajon egy cellulózból készült szál, amelyet fapépből kémiai kezeléssel állítanak elő. Nemcsak az előállítása veszélyes, de viselése is egészségtelen lehet.

A rajonból mérgező anyagok szabadulhatnak fel, amelyek hányingert, fejfájást, hányást, mellkasi és izomfájdalmat, álmatlanságot okozhatnak.

Mindezek tetejébe gyártása erősen szennyezi a környezetet.

3) Nejlon

A nejlonból manapság zoknikat, luxus fehérneműket, alsóneműket, harisnyákat és sokféle ruhadarabot készítenek. Tartós és nem túl drága az előállítása, ezért is népszerű.

Ugyanakkor a nejlon viselése a csupasz bőrön nem a legjobb választás. A nejlonból készült ruhadarabok nem szívják fel a bőr izzadságát, ami szagot és bőrfertőzéseket okozhat.

Előállításakor az anyagot fehérítik vagy különböző vegyi anyagokkal festik. A bőrön való viselése szintén számos irritációt okozhat.

4) Akril

Az akrilszövetek akrilnitrilből készülnek, amely rákkeltő és mutagén. Az ennek az anyagnak való kitettség különböző egészségügyi problémákat okozhat, például fejfájást, hányingert, szédülést, légzési nehézséget, végtaggyengeséget és még sok mást.

Az akrilszövetek viselésével fennáll annak a veszélye, hogy az akrilnitril egy része felszívódik a bőrébe. Az akril előállítása emellett nagyon környezetszennyező is.

5) Spandex/Lycra/Elastán

Az ilyen típusú szövetek rendkívül rugalmasak, és számos szűk szabású ruhadarab, például sportmelltartók, leggingsek, pólók, alakformáló ruhák, harisnyanadrágok, bikinik stb. készítéséhez használják őket.

A többi szintetikus szövethez hasonlóan ezek is káros vegyi anyagokból készülnek, például poliuretánból, amely szintén rákkeltő anyagnak számít.

Az ezekkel a szövetekkel való tartós érintkezés bőrirritációt, például bőrgyulladást okozhat.

Mely szövetek viselése biztonságos

Pamut: légáteresztő, felszívja a folyadékot a bőrből, nyáron véd a hőségtől, télen pedig a hidegtől, hipoallergén és tartós. Ez az egyik legjobb szövet, ha a lehető legkényelmesebbé akarod tenni a bőröd.

Merinó gyapjú: teljesen természetes, hőmérséklet- és nedvességszabályozó anyag, amely nem veszíti el alakját és nem nyúlik az idő múlásával. Puha, könnyű, és természetes UV-védelmet is nyújt! Az alpakagyapjú szintén jó alternatíva lehet.

Kasmír: ez az anyag nagyon ritka és értékes. A kasmír sima, selymes tapintásának létrehozásához nem használnak durva vegyi anyagokat, és csodálatos és kellemes érzés a bőrön.

Kender: ez az anyag évezredek óta szolgálja az embereket. Erősségéről és tartósságáról ismert. Ez a legjobb természetes anyag abból a szempontból, hogy megtartja az alakját és nem nyúlik. Emellett minél tovább viseli, annál puhábbá válik.

Selyem: ennek a finom anyagnak nemcsak gyönyörű a textúrája, hanem rengeteg egészségügyi előnye is van! Lassíthatja az öregedést, segít az ekcéma és az asztma esetén, gombaölő hatású, segít elkerülni az allergiát és javítja az alvást!

Bambusz: érdekes új alternatívája a hagyományos természetes anyagoknak. A bambuszból készült szövetek ugyanolyan puhák és simák, mint más természetes anyagok, ugyanakkor hipoallergének, rendkívül légáteresztőek és hőszabályozóak. A pamutnál is jobban képesek felszívni a nedvességet a bőrből, és a merinógyapjúhoz hasonlóan védenek az UV-sugaraktól. Ráadásul biológiailag lebomlóak is.

Vászon: nagyon kényelmes és tartós anyag. Emellett könnyen ápolható és minden évszakban alkalmas. A többi természetes anyaghoz hasonlóan hipoallergén tulajdonságokkal rendelkezik, rendkívül kényelmes érzést nyújt, és lehetővé teszi, hogy a bőre lélegezzen.