Mivel a felnőtteknél a tünetek csak a későbbi stádiumban jelentkeznek, a vesebetegség általában észrevétlen marad. Ezekben a stádiumokban a vesék leállnak, és nagy mennyiségű fehérje található a vizeletben. Ez a fő oka annak, hogy a krónikus vesebetegségben szenvedő felnőttek mindössze 10%-a tudja, hogy beteg. Az alábbiakban olyan figyelmeztető tüneteket mutatunk be, amelyek potenciális vesekárosodásra utalhatnak.
A vesekárosodás 8 tünete
Száraz és viszkető bőr
A bőrproblémák, különösen a száraz és viszkető bőr a csontok ásványianyag-hiányának jele lehet, ami szintén kísérője lehet a vesebetegségnek. Ennek oka, hogy a vesék már nem tudják fenntartani a tápanyagok és ásványi anyagok megfelelő egyensúlyát a vérben.
Habzó vizelet
Ez a vesekárosodás egyik olyan tünete, amelyet egyáltalán nem nehéz észrevenni. A túlzott mennyiségű buborékokat tartalmazó vizelet, különösen az, amely többszöri öblítést igényel, mielőtt eltűnne, a vizeletben lévő fehérje jele.
Ennek egyik módja, hogy megértsük ezt, ha összehasonlítjuk a vizeletben lévő habot azzal, amit a tojás felverésekor látunk. A vizeletben található fehérje, az albumin, ugyanaz a fehérje, amely a tojásban is megtalálható.
Izomgörcsök
Az olyan jelenség, mint az izomgörcsök, a veseműködési zavarok következménye lehet. A National Kidney Foundation által megadott példa szerint az alacsony kalciumszint és a rosszul szabályozott foszforszint hozzájárulhat az izomgörcsök kialakulásához.
Fémízű ételek
Ez a meglepő tünet azt jelenti, hogy a veséje érintett. Az ureaemia, a salak felhalmozódása a vérben, megváltoztathatja az ételek „normális” ízét, és rossz leheletet okozhat.
Ez elriaszthatja a húsevéstől, vagy végül sokat fogyhat, mert nem eszik eleget.
Vesekövek
Ez az állapot a veseelégtelenség egyik leggyakoribb tünete. A vesében lerakódó ásványi anyagok felhalmozódása okozza. A nagyobb kövek fájdalmat okozhatnak a húgyutakon való utazás során. Egy kisebb vesekő nem feltétlenül okoz fájdalmat, ha könnyen mozog a húgyutakon keresztül.
Vesefertőzések
Általában a húgyutakból a vesékbe jutó baktériumok okozzák. A fertőzések lázat, hányást vagy ágyéki fájdalmat okozhatnak. E fertőzések azonnali kezelése megakadályozhatja a maradandó vesekárosodást.
Magas vérnyomás
A magas vérnyomás a veseelégtelenség másik gyakori jele. A magas vérnyomás az, amikor a vér, fokozott erővel mozog az ereken keresztül. Idővel, ha nem kezelik, a magas vérnyomás károsíthatja a veseszövetet.
Cukorbetegség
Ha nem kezelik, vagy ha már hosszabb ideje fennáll ez az állapot, akkor ez kontrollálatlan vércukorszinthez vezethet. Ennek következtében a test belső szervei, különösen a vesék szenvednek. Ezért még ha úgy gondolja is, hogy nincs cukorbetegsége, akkor is figyelemmel kell kísérnie a vércukorszintjét.
Ha a cikk tetszett és szeretne az oldal fejlődéséhez, sikeréhez hozzájárulni, kérjük, ne felejtse el megosztani családtagjaival, barátaival. Köszönjük.